Student Induction 2021

Please navigate to your course name and group to identify when and where your student induction will take place.

14-16 Alternative Provision

Course Name Group Date Start Time End Time Staff Name Room
Freshstart Trades Pathway A 02/09/2021 10:00 14:00 Julie MacSorley B003
Trading Places Yr10 Provision A 01/09/2021 10:00 14:00 Julie MacSorley B003

 

Art & Design

Course Name Group Date Start Time End Time Staff Name Room
L2 Creative Design A 02/09/2021 10:25 15:00 Janna Cooper B538
L1 Creative Design A 01/09/2021 10:10 15:00 Janna Cooper B538
L1 Digital Design A 01/09/2021 10:10 15:00 Andrew Segal B539
L2 Digital Design A 02/09/2021 10:25 15:00 Andrew Segal B539
L3 Creative Design A 03/09/2021 10:20 15:00 Janna Cooper B538
L3 Animation and Games Design Yr 1 A 03/09/2021 10:20 15:00 Andrew Segal B539

 

Beauty

Course Name Group Date Start Time End Time Staff Name Room
L2 Beauty A 02/09/2021 10:00 13:00 Holly Morgan M104
L2 Beauty A 02/09/2021 14:00 16:00 Holly Morgan M104
L2 Beauty A 03/09/2021 10.00 13.00 Korrin Johnson M107
L2 Beauty A 03/09/2021 14:00 16:00 Korrin Johnson M107
L2 Beauty with Language Support A 02/09/2021 10:00 13:00 Korrin Johnson M107
L2 Beauty with Language Support A 02/09/2021 14:00 16:00 Korrin Johnson M107
L1 Beauty A 02/09/2021 10:00 13:00 Sharon Simpson M106
L1 Beauty A 02/09/2021 14:00 16:00 Sharon Simpson M106
L1 Beauty A 03/09/2021 10:00 13:00 Sharon Simpson M106
L1 Beauty A 03/09/2021 14:00 16:00 Sharon Simpson M106
L3 Beauty A 01/09/2021 10:00 13:00 Holly Morgan M107
L3 Beauty A 01/09/2021 14:00 16:00 Holly Morgan M107
L3 Beauty A 03/09/2021 10:00 13:00 Holly Morgan M107
L3 Beauty A 03/09/2021 14:00 16.00 Holly Morgan M107
L2 Beauty Intensive for 19+ A 02/09/2021 10:00 13:00 Korrin Johnson M107
L2 Beauty Intensive for 19+ B 02/09/2021 10:00 13:00 Korrin Johnson M107
L2 Beauty Intensive for 19+ A 02/09/2021 14:00 16:00 Korrin Johnson M107
L2 Beauty Intensive for 19+ B 02/09//2021 14:00 16:00 Korrin Johnson M107
L3 Beauty Intensive for 19+ A 01/09/2021 10:00 13:00 Holly Morgan M107
L3 Beauty Intensive for 19+ A 01/09/2021 14:00 16:00 Holly Morgan M107


Business

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time Staff Name   Room
L2 Business BTEC A 01/09/2021 09:00 13:20 Harpreet Tagger B334
 L2 Business BTEC  A 01/09/2021  14.20 15.20  Harpreet Tagger  B334 
L2 Business NCFE  A 02/09/2021  09.00 13.20  Babatunde Akintaro  B344
 L2 Business NCFE  A 02/09/2021   14.20 13.20 Babatunde Akintaro B344 
L3 Business NCFE  A  02/09/2021  09.00 13.20 Harpreet Tagger  B346
L3 Business NCFE  A  02/09/2021  14.20 15.20 Harpreet Tagger  B346
L1 ESOL Business and Travel  A 01/09/2021  09.00 13.20  Louise Murray B347 
L1 ESOL Business and Travel  A 01/09/2021  14.20 15.20  Louise Murray  B347
L3 Business Studies Yr 2  A  02/09/2021  09.00 13.20 Yaw Sarpong   B347
L3 Business Studies Yr 2  A   02/09/2021  14.20 15.20  Yaw Sarpong B347 
 L3 Business Studies Yr 2  B   02/09/2021  09.00 13.20  Dorene Copeland B338 
L3 Business Studies Yr 2  B  02/09/2021 14.20  15.20  Dorene Copeland B338 
L1 Business & Travel  A  01/09/2021   09.00 13.20  Babatunde Akintaro B338 
L1 Business & Travel  A 01/09/2021   14.20  15.20  Babatunde Akintaro  B338

 

Construction

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L2 Plumbing Studies  A 02/09/2021  10.00  15.00 Terry Hardy  T122
L1 Carpentry and Joinery  A 01/09/2021 10.00  15.00 Nick Noel  T109
L1 Diploma in Plumbing  A 01/09/2021  10.00  15.00 Terry Hardy  T120
L2 Carpentry and Joinery  A 02/09/2021 10.00   15.00 Nick Noel T109
L2 Painting & Decorating 03/09/2021  9.00 15.00  David Bennett T108 
 L1 Multi Skills in Construction  A 02/09/2021  10.00 15.00   David Bennett  T108

 

Engineering

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
 L2 Diploma Electrical Installation  A  03/09/2021  10.00 15.00 Ron Diamond  T131 
 L1 Electrical Installation  A  07/09/2021 10.00  13.00  TBC  T131


ESOL 16-18

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
ESOL Threshold  A  01/09/2021  10.00 12.00  Goher Rehman   B379
 ESOL Threshold  A 01/09/2021  13.00 15.30   Goher Rehman  B379
ESOL Threshold  C  02/092021  10.00  12.00  Sheraz Ahmad  M033
 ESOL Threshold  C 02/092021  13.00 15.30  Sheraz Ahmad  M033
 ESOL Threshold  D   02/092021 10.00  12.00 Zeb-un-Nisa Hussain B377 
ESOL Threshold  D  02/092021  13.00 15.30 Zeb-un-Nisa Hussain  B377
 ESOL Threshold  E 01/09/2021  10.00  12.00  Daniela Carden  B345
 ESOL Threshold  E 01/09/2021  13.00  15.30  Daniela Carden   B345
ESOL Threshold F 02/09/2021 10.00 12.00 Leon Palmer B360
ESOL Threshold F 02/09/2021 13.15 15.30 Leon Palmer B360
ESOL Threshold  G 01/09/2021  10.00 12.00  Leon Palmer  B377
ESOL Threshold  G 01/09/2021  13.00  15.30 Leon Palmer   B377
ESOL Threshold  I 01/09/2021  10.00  12.00  Aniko Laszlo

 B342

ESOL Threshold I 01/09/2021 13.00 15.30 Aniko Laszlo B342
ESOL Threshold K 02/09/2021 10.00 12.00 Goher Rehman B202
Esol Threshold K 02/09/2021 13.15 15.30 Goher Rehman B202


Hairdressing

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
 L1 Hair  01/09/2021  10.00 16.00  Leah Matthewson  M014
L1 Hair   03/09/2021  10.00 16.00  Leah Matthewson  M014
L2 Hair  A  02/09/2021  10.00 16.00  Sandra Cooper  M014
L2 Hair  03/09/2021  10.00  16.00 Sandra Cooper   M014
 L3 Hair  02/09/2021  10.00 16.00  Alexia McCann  M012
L3 Hair  03/09/2021 10.00  16.00  Alexia McCann  M012
L2 Barbering  01/09/2021 10.00  16.00  Leah Matthewson   M012
 L2 Barbering  03/09/2021 10.00  16.00  Leah Matthewson   M014
L2 Intensive Barbering  01/09/2021 10.00  16.00  Leah Matthewson  M012 
 L2 Hair Intensive for 19+ 02/09/2021  10.00  16.00  Sandra Cooper   M014
 L2 Hair Intensive for 19+  02/09/2021 10.00  16.00   Sandra Cooper  M014
 L2 Hair Intensive for 19+ C 02/09/2021  10.00  16.00  Sandra Cooper   M014
 L3 Hair Intensive for 19+ 02/09/2021  10.00  16.00   Alexia McCann M012 

 

ICT

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L2 in Information and Creative Technology  01/09/2021  09.00 13.20  Shamin Mackintosh  B335
L2 in Information and Creative Technology 01/09/2021   14.20 15.20   Shamin Mackintosh B335 
L3 IT Systems Support Yr 2  A 02/09/2021 09.00  13.20  Claudius Pascal  B333 
 L3 IT Systems Support Yr 2 02/09/2021 14.20 15.20  Claudius Pascal B333 
 L3 IT Systems Support Yr 2 02/09/2021 09.00  13.20  Pal Singh  B335 
L3 IT Systems Support Yr 2 B 02/09/2021 14.20  15.20  Pal Singh B335 
L1 ESOL ICT 01/09/2021  09.00 13.20  Claudius Pascal B344 
L1 ESOL ICT  A 01/09/2021  14.20 15.20  Claudius Pascal B344 
 L1 ICT 01/09/2021 09.00   13.20 Merline Grizzle B333 
 L1 ICT 01/09/2021  14.20 15.20  Merline Grizzle B333 
L2 ICT 01/09/2021  09.00 13.20  Pal Singh B346
L2 ICT  01/09/2021  14.20 15.20  Pal Singh B346
 L3 ICT 02/09/2021  09.00 13.20  Merline Grizzle B334 
L3 ICT  02/09/2021  14.20 15.20  Merline Grizzle  B334

 

Media & Music

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L1 Media and Music  A  01/09/2021  09.30 14:20 Jake Briggs  M126
L2 Creative Media Production 01/09/2021  10:00 14.35  Paul Muhammad M037 
L3 Creative Media Production A 02/09/2021 10:00 14:35 Paul Muhammed M041
L2 Music  01/09/2021  09.30  16.00 Jake Briggs M032 
 L3 Media (Camera Work - Film and TV) Yr 1  02/09/2021  09.30  16.00 Paul Muhammad  M037
L3 Media (Social Media and Advertising) Yr 1  A 03/09/2021  09.30  16.00 Matthew Taylor  M037
L3 Music Yr 1  A  02/09/2021 09.30  15:00 Jake Briggs  M126
 L2 Digital Arts (Intro to Animation and Games)  A 01/09/2021   09.30 16.00  Catharine Frediani B534B 

 

Motor Vehicle

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L2 Vehicle Maintenance  A  02/09/2021  10.00 15.00  Timothy Francis T107 
L2 Vehicle Maintenance  A 02/09/2021  10.00   15.00  Michael Dirago  T107
 L1 Certificate in Transport Maintenance  A 01/09/2021  10.00   15.00  Timothy Francis  T122
L1 Certificate in Transport Maintenance  B  01/09/2021 10.00   15.00  Michael Dirago  T107

 

Performing Arts

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L2 Performing Arts & Dance  A  01/09/2021 09.00 12.00 Judith Adam A255 
L2 Performing Arts & Dance  03/09/2021  09.00 12.00  Judith Adam  A255
L2 Performing Arts & Dance 01/09/2021 13.00   16.00 Judith Adam  A255
L2 Performing Arts & Dance 03/09/2021 13.00   16.00 Judith Adam  A255
L3 Dance Yr 2 01/09/2021 09.00   12.00 Jasmine Andrews M119 
L3 Dance Yr 2  01/09/2021 13.00  16.00   Jasmine Andrews M119
 L3 Dance Yr 2 02/09/2021 09.00  12.00   Jasmine Andrews M119 
L3 Dance Yr 2 02/09/2021 13.00  16.00   Jasmine Andrews M119
 L3 Dance Yr 1 01/09/2021 09.00  12.00  Jasmine Andrews M119
 L3 Dance Yr 1 01/09/2021 13.00  16.00  Jasmine Andrews M119
 L3 Dance Yr 1 02/09/2021 09.00  12.00  Jasmine Andrews  M119
 L3 Dance Yr 1 02/09/2021 13.00   16.00 Jasmine Andrews M119
 L3 Performing Arts Yr 2  01/09/2021 09.00  12.00 Andrew Smith  A151
 L3 Performing Arts Yr 2 02/09/2021  09.00 12.00 Andrew Smith A151
L3 Performing Arts Yr 2 01/09/2021   13.00 16.00  Andrew Smith A151
 L3 Performing Arts Yr 2 02/09/2021  13.00  16.00 Andrew Smith A151
L3 Performing Arts Yr 1  02/09/2021  09.00 12.00  Andrew Smith A151
 L3 Performing Arts Yr 1  02/09/2021  13.00  16.00 Andrew Smith  A151
 L3 Performing Arts Yr 1  03/09/2021 09.00  12.00  Andrew Smith A151
L3 Performing Arts Yr 1  03/09/2021 13.00  16.00  Andrew Smith A151
 L3 Performing Arts Yr 1  A 01/09/2021  09.00  12.00  Andrew Smith  A151
L3 Performing Arts Yr 1  01/09/2021 13.00  16.00  Andrew Smith A151


Specialist Makeup

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L2 Diploma in Hair and Media Make-Up Studies  A  02/09/2021  10.00  12.00  Alicia Brewer  M110
L2 Diploma in Hair and Media Make-Up Studies 02/09/2021   13.00 16.00   Alicia Brewer M110
L2 Diploma in Hair and Media Make-Up Studies  A  03/09/2021 10.00 12.00   Alicia Brewer M110
L2 Diploma in Hair and Media Make-Up Studies  03/09/2021  13.00 17.00   Alicia Brewer  M110
L3 Theatrical Makeup 16-18 02/09/2021 10.00  12.00  Pauline Hudson  M102
 L3 Theatrical Makeup 16-18 02/09/2021 13.00  16.00  Pauline Hudson M102
L3 Theatrical Makeup 16-18 03/09/2021 10.00  12.00  Pauline Hudson  M102
 L3 Theatrical Makeup 16-18 03/09/2021 13.00  16.00   Pauline Hudson  M102


Sport & Public Services

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
L2 Public Services  A  01/09/2021 09.00   16.00  Hinay Dassani B012 
L2 Sport 01/09/2021 09.00   16.00 Jazz Chahal B339 
 L3 Public Services Yr 1 02/09/2021 09.00 16.00  Hinay Dassani  B339
L3 Sport Yr 1 02/09/2021  09.00 16.00  Jazz Chahal  B011
 L1 Sport and Public Services  A 01/09/2021  09.00 16.00  Gary Peters B011 
 L3 Sport (Brentford FC) Yr 2 03/09/2021  09.00 16.00  Gary Peters B340 
 L3 Sport (Brentford FC) Yr 1  03/09/2021  09.00 16.00   Ryan Peters B341 

 

Travel

 Course Name  Group  Date  Start Time  End Time  Staff Name  Room
 L2 Travel & Tourism  A  01/09/2021  09.00 16.00  Rita Rosemont-Hachani B340 
 L3 Travel Yr 1 02/09/2021   09.00 16.00 Rita Rosemont-Hachani B012 
 L3 Aviation Operations Yr 1 01/09/2021  09.00  16.00 Amadu Kabia  B341
 L3 Aviation Operations Yr 1  02/09/2021 09.00  16.00  Amadu Kabia  B341
 L2 Certificate in Aviation 02/09/2021 09.00  16.00  Dilip Desai  B345
West Thames College

One of the top 3 Colleges in London *

* Based on overall performance for students aged 16-18 across all levels in 2018-19


We're Still Enrolling!

Find out more about Enrolling at West Thames College
View our updated Enrolment Times

Apply Now for Courses Starting in 2021

Take a look at our range of Courses and Apply Now.
We also have a range of NEW Courses!

Haven't visited us yet? Register for one of our Open Days and explore our campus using our Virtual Tour.
Also, take a look at our West Thames College Nursery for your childcare needs.

Interested in Adult Courses? Explore our range of courses available throughout the year.

Aged 18-25 and unemployed? See if our Youth Hub is right for you!

 

Apply Now

Select a course you've previously looked at or search for a new one, confirm the details and start your application.

Know what you're looking for?